Twoje IP: 34.201.121.213

Wpisany przez Danuta Radomska-Filipek

Little_King_Macius.jpg

janusz-korczak-2012-hp.jpg

7 października 2012r. wyszukiwarka stron internetowych Google zaprezentowała swój słynny napis w takiej oto formie. Napis informuje, że jest to ROK JANUSZA KORCZKA. Kliknięcie na obrazek powoduje wyświetlenie całej listy adresów internetowych związanych z Korczakiem m.in.: http://en.2012korczak.pl/, http://2012korczak.pl/

NIE MA DZIECI – SĄ LUDZIE

Janusz Korczak (1878 – 1942) był lekarzem, pedagogiem, pisarzem i działaczem społecznym żydowskiego pochodzenia. W tamtych czasach obowiązywała powszechnie zasada, że „dzieci i ryby głosu nie mają”. O dzieci należało dbać, wychowywać je, ale nie miały prawa wypowiadać się w sprawach dla nich najważniejszych. W szczególnie trudnej sytuacji znajdowały się sieroty, których los był nie do pozazdroszczenia. Pozbawione miłości i opieki, mogły być łatwo skrzywdzone. Takim właśnie dzieciom poświęcił swoje życie Janusz Korczak (a dokładniej Henryk Goldszmit), prowadząc Dom Sierot w Warszawie. Była to wyjątkowa instytucja, w której obowiązywały inne prawa niż w podobnych zakładach. Dzieci miały swój parlament, sąd i gazetę. Podczas II Wojny Światowej, w 1940r. sierociniec został przeniesiony do getta. Dwa lata później wszystkie dzieci zostały wysłane do obozu zagłady w Treblince. Janusz Korczak, dzięki licznym znajomościom, mógł uniknąć śmierci. Zdecydował się jednak towarzyszyć swym podopiecznym do końca.

Janusz Korczak był nie tylko lekarzem, ale i pisarzem. Prowadził audycje radiowe, napisał wiele artykułów, książek dla dzieci i o dzieciach. Najbardziej znaną powieścią jest „Król Maciuś Pierwszy”. Korczak był pionierem walki o prawa dzieci, które kilkadziesiąt lat później zostały przedstawione w KONWENCJI O PRAWACH DZIECKA i przyjęte przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1989r. Pragnąc oddać hołd wielkiemu człowiekowi, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka.

Yad Vashem_kamera 095.jpg
Pomnik Janusza Korczaka i jego dzieci w Instytucie Yad Vashem, w Jerozolimie.
Zdjęcie zrobione przez autorkę podczas seminarium dla edukatorów z Polski zorganizowanym przez Międzynarodową Szkołę Nauczania o Holokauście w porozumieniu z CODN „WOM” w Katowicach.