Statystyki

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj2760
mod_vvisit_counterWczoraj3305
mod_vvisit_counterW tygodniu9463
mod_vvisit_counterTydzień temu22176
mod_vvisit_counterW miesiącu61893
mod_vvisit_counterMiesiąc temu100216
mod_vvisit_counterRazem4699393

Online: 47
Twoje IP: 34.204.203.142
,
Dzisiaj mamy: Lis 20, 2019

05
Gru
2012
,,Od paprotki do węgielka” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Anna Koprowska   

DSCN0281

 

 

3 grudnia uczniowie klas drugich wyjechali na wycieczkę do Żorskiego Centrum Regionalnego na zajęcia edukacyjne pt. ,,Od paprotki do węgielka”. Tam na miejscu czekali animatorzy by w gwarowym wydaniu, pięknych strojach, poopowiadać o tym, skąd na Śląsku wziął się węgiel, wyjaśnić i wzbogacić słownictwo dzieci o pojęcia związane z górnictwem i śląskimi tradycjami. Dzieci poznały legendę o św. Barbarze, zobaczyły jak, wygląda galowy strój górnika oraz strój śląski noszony dawniej przez kobiety.

 

 

 

Uczniowie tańczyli, śpiewali i doskonale bawili się przy piosence o Karliku. (,,Karliku, Karliku” niosło się po sali, że hej!). Co tam się jeszcze nie działo! A ilu pasowanych górników – karlusów przybyło (w czako na głowie)! A ileż to frelek w galandach im przyklaskiwało!

 Dzieci mogły zgłębić legendę o Skarbniku, a w kopalnianym chodniku spotkały go osobiście. Jakie temu towarzyszyły emocje i wrażenia…………………. .

 Aj! Nie obyło się też bez działań plastycznych – każde dziecko, bazując na kolażu wykonało ,,wesoły wagonik”.

 Wszyscy zadowoleni, z uśmiechem na twarzy, z czasopismem ,,Bajtel” wrócili do szkoły. A że sił było więcej po ,,smalczykowym posiłku”, zapewne dzieciaki w domu sporo opowiadały.