Statystyki

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj270
mod_vvisit_counterWczoraj3173
mod_vvisit_counterW tygodniu270
mod_vvisit_counterTydzień temu22176
mod_vvisit_counterW miesiącu52700
mod_vvisit_counterMiesiąc temu100216
mod_vvisit_counterRazem4690200

Online: 41
Twoje IP: 34.204.203.142
,
Dzisiaj mamy: Lis 18, 2019

12
Lis
2013
Nasze jesienne obserwacje ptaków PDF Drukuj Email
Wpisany przez Maria Pacan   

Krzyżówki są najbardziej znanymi kaczkami. Od nich pochodzą nasze kaczki domowe. Stąd bywa, że niektóre domowe kaczki mają kolorowe upierzenie, bardzo podobne do upierzenia krzyżówki. Kaczka ta w Polsce nie jest objęta ochroną - jest to ptak łowny. Krzyżówka nie jest wybredna. Przystosowuje się do zmiennych warunków środowiska. Wspaniale wykorzystuje obecność człowieka, korzystając z dokarmiania. Krzyżówka jak i inne kaczki to zagniazdowniki. Oznacza to, że pisklęta w kilka godzin po wykluciu osiągają samodzielność. Nie są karmione bezpośrednio przez rodziców, nie musza dorastać w gnieździe. Potomstwem zajmuje się samica, która wodzi pisklęta na żerowisko, pomagając im znaleźć pokarm. Odżywiają się tym, co mogą przecedzić przez dziób, głównie są to rośliny wodne, wyławiane w płytkiej wodzie. Potrafią tez rozdrobnić owoce, np. miękkie jabłko. Dorosłe ptaki pierzą się dwa razy do roku.. Ptaki tracą wówczas zdolność lotu i muszą się ukrywać. We wrześniu i październiku kaczory ponownie się pierzą zyskując szatę godową. Jeśli obserwujemy zimujące kaczki, wówczas możemy zwrócić uwagę na ich toki. Najczęściej krzyżówki zanim dobiorą się w pary, przebywają stadnie na wodach. Samice zachęcają wybrane samce do toków krążąc przy nich. Samiec chcąc zaimponować samicy i innym kaczorom unosi ciało na wodzie, machając przy tym skrzydłami. Wypina pierś, po czym opada na wodę, przegania inne samce przebywające w pobliżu, a na koniec zanurza dziób w wodzie trzepiąc nim na boki i bulgocąc przy tym.