Statystyki

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj2584
mod_vvisit_counterWczoraj4898
mod_vvisit_counterW tygodniu15598
mod_vvisit_counterTydzień temu45691
mod_vvisit_counterW miesiącu7482
mod_vvisit_counterMiesiąc temu145563
mod_vvisit_counterRazem5614631

Online: 48
Twoje IP: 18.206.238.176
,
Dzisiaj mamy: Lip 02, 2020

WebQuest a ROK SŁAWIKA PDF Drukuj Email
Środa, 12 Marzec 2014 09:52

W 2006 roku Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach zorganizował szkolenie dla nauczycieli „InterEOL: Edukacja Interkulturowa OnLine”. Wzięły w nim udział cztery nauczycielki Zespołu Szkół nr 11: s.dyr. dr Teresa Zegzuła, Małgorzata Patek, Wioleta Żankowska i Danuta Radomska-Filipek. Tematem szkolenia była edukacja interkulturowa nowoczesną metodą WebQuestu. Prowadząca wykłady dr Krystyna Dyba zarekomendowała jastrzębskim nauczycielkom Henryka Sławika, urodzonego w dzielnicy Szeroka w Jastrzębiu-Zdroju, jako bohatera WebQuestu. W rezultacie uczniowie naszej szkoły realizowali projekt - Scenariusz filmowy „Zapomniany bohater”.  Przez kilka miesięcy uczniowie wcielali się w role historyków, socjologów, informatyków. Były wyjazdy w teren, spotkania z ludźmi związanymi ze Sławikiem, m.in. z Grzegorzem Łubczykiem, autorem książek o Sławiku czy konsultacje z Marcinem Mayzelem, reżyserem filmowym.  W rezultacie powstał uczniowski scenariusz.

W 2009 roku Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach  zorganizował wyjazd nauczycieli ze Śląska na Seminarium, które odbyło się w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie. Miasto Jastrzębie-Zdrój wydelegowało dwie nauczycielki: Mirosławę Białecką z Gimnazjum nr 3 im. Henryka Sławika i Danutę Radomską–Filipek z Zespołu Szkół  nr 11. Podczas zajęć w Międzynarodowej  Szkole Nauczania o Holokauście nauczycielki miały okazję spotkać się z uratowanymi przez Henryka Sławika dziećmi, obecnie już starszymi osobami.

Celem ocalenia od zapomnienia dokonań uczniów i zgromadzonego materiału związanego z Henrykiem Sławikiem, Danuta Radomska-Filipek utworzyła wiki,  http://righteous-sprawiedliwi.wikispaces.com/home. Na wiki  można wejść  na  stronie internetowej naszej szkoły, klikając hasło: projekty - Henryk Sławik.  Wiki o Sławiku stało się dobrym punktem wyjściowym, gdy trzeba przeprowadzić lekcję o Holokauście.  

11 marca 2014 roku Danuta Radomska-Filipek ponownie pojawiła się Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Katowicach. Na zaproszenie Małgorzaty Łukaszewskiej, Opiekuna Klubu Nauczyciela Regionalisty, zaprezentowała WebQuest dotyczący Henryka Sławika podczas warsztatów metodycznych dla nauczycieli p.t. „Doskonalenie umiejętności opracowania scenariuszy zajęć dydaktycznych z zakresu edukacji regionalnej”. Zgromadzeni nauczyciele byli pod wrażeniem i internetowej strony naszej szkoły, i samego WebQuestu. 

1-DSCN2892