Statystyki

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj2937
mod_vvisit_counterWczoraj3661
mod_vvisit_counterW tygodniu10827
mod_vvisit_counterTydzień temu29064
mod_vvisit_counterW miesiącu31775
mod_vvisit_counterMiesiąc temu145563
mod_vvisit_counterRazem5638924

Online: 70
Twoje IP: 35.175.133.127
,
Dzisiaj mamy: Lip 08, 2020

Erasmus+ PDF Drukuj Email
Poniedziałek, 29 Wrzesień 2014 09:34

ERASMUS+

Miło nam poinformować, że Unia Europejska przyznała nam kolejny grant na realizację projektu "Life is a project, be an entrepreneur, make it successful." w ramach nowego programu dla szkół - Partnerstwo Strategiczne - Erasmus +. Projekt będzie realizowany w  latach 2014-2016.  Koordynatorem projektu jest szkoła w Bułgarii , a pozostałymi partnerami szkoły w Turcji, Rumunii, Estonii, Norwegii i na Węgrzech.  Tematem projektu jest przedsiębiorczość.  Szczegółowe informacje - w poniższym streszczeniu projektu.

http://erasmusplus.org.pl/  

 

Przedsiębiorczość jest głównym składnikiem innowacyjności, konkurencyjności i wzrostu. Z tego względu należy uczyć się jak rozpocząć działalność gospodarczą. Nauka powinna obejmować rozwój cech osobowych i umiejętności takich jak kreatywność, inicjatywa, pewność siebie. Przedsiębiorczość, jako jedna z  podstawowych kompetencji, jest uznana za umiejętność niezbędną dla każdego.

Komisja Edukacji Unii Europejskiej promuje osiem kluczowych kompetencji.  Projekt "Życie to projekt, bądź przedsiębiorcą, odnieś sukces" jednoczy wysiłki pedagogów z siedmiu krajów, którzy pragną formować następujące kompetencje:  porozumiewanie się w językach obcych, kompetencje informatyczne i przedsiębiorczości.

 

Celem projektu jest stworzenie wirtualnej firmy międzynarodowej, która będzie także świadczyć usługi reklamowe. Międzynarodowa firma będzie łączyć działalność firm studenckich, które zostaną założone we wszystkich szkołach i będą reklamować różne działania. Uczniowie zdobędą wiedzę ekonomiczną, aby tworzyć, zarządzać i rozwijać swoje małe przedsiębiorstwo / agencję reklamową /; będą nabywać podstawowe umiejętności biznesowych. Będą poznawać prawdziwy biznes, będą zdobywać doświadczenie i know-how dla swoich firm oraz będą musieli stawić czoła problemom związanym z samorządem lokalnym i prawem biznesowym. Uczestnictwo w obozie innowacji i warsztatach doprowadzi do rozwoju postaw przedsiębiorczych uczniów, będzie motywować ich kreatywność i generować pomysły na konkretne wyzwania biznesowe.

W trakcie realizacji projektu uczniowie będą współpracować z partnerami za pośrednictwem różnych sieci społecznych:  eTwinning, Wiki, Facebook i blogu przez nich stworzonym. Aby efektywniej  zdobywać wiedzę, będą korzystać z internetowych platform przedsiębiorczości, na których mogą znaleźć informacje i materiały. Działania te zwiększą ich kompetencje informatyczne, umiejętności korzystania z narzędzi TIK i poziom opanowania języka obcego

.

Ważnym celem projektu jest szkolenie nauczycieli, którzy realizują nauczanie przedsiębiorczości w szkołach. Monitorowanie nowych metod szkolenia, wymiany najlepszych praktyk pedagogicznych, ciągły kontakt z kolegami  pracującymi nad projektem, wzbogacą i poszerzą ich umiejętność kształcenia w zakresie przedsiębiorczości.

 

W projekcie uczestniczą nauczyciele, którzy uczą przedsiębiorczości oraz uczniowie ze szkół ogólnokształcących i zawodowych, w wieku 14 – 18 lat,  z 7 krajów: Bułgarii, Polski, Węgier, Estonii, Norwegii; Turcji i Rumunii.

 

Działania projektu obejmują:

 • prowadzenie szkoleń,
 • opracowywanie biznes planów,
 • utworzenie przedsiębiorstw uczniowskich / agencji reklamowych / w każdej szkole partnerskiej;
 • stworzenie wystawy na koniec pierwszego roku;
 • utworzenie i rozwój międzynarodowej agencji reklamowej;
 • obóz innowacji na koniec drugiego roku;
 • rozwój strony internetowej i blogu projektu;
 • uczestniczenie i dzielenie się na platformach internetowych - eTwinning, The Entrepreneurial School.eu i Enterprise without Borders ( Przedsiębiorczości bez Granic);
 • etapy oceny realizacji działań projektowych,
 • przeprowadzenie kampanii informacyjnej.

 

Kierownictwo projektu będzie się składać z 3 nauczycieli i 1 ucznia / Bułgaria /, oraz  z 1 nauczyciela i 1 ucznia  z każdego kraju partnerskiego / razem: 9 nauczycieli i  7uczniów / Zadaniem tego zespołu  będzie organizowanie i zarządzanie całokształtem działalności projektowej. Zespół zarządzający jest odpowiedzialny za realizację projektu  i osiągnięcie zamierzonych rezultatów na czas i za ich jakość. Odbędą się 2 spotkania organizacyjne i 4 szkolenia dla nauczycieli i uczniów.

 

Metodologia wykorzystywana do realizacji projektu jest połączenie tradycyjnej teorii z praktycznymi ćwiczeniami, wspierana przez  oprogramowanie i wolontariusza - konsultanta biznesowego. Działania te obejmują: dyskusje, gry, projekcje wideo, zadania twórcze, testy, kwestionariusze, pracę w grupach, i odgrywanie scenek.

 

Rezultaty projektu to :

 • wspólna międzynarodowa firma;
 • siedem agencji reklamowych;
 • targi uczniowskich firm,
 • wystawa wspólnej międzynarodowej firmy;
 • 4 seminaria szkoleniowe;
 • broszura z najlepszymi praktykami w ramach projektu;
 • pobudzanie postaw przedsiębiorczych i umiejętności biznesowych;
 • wykorzystanie platform internetowych;
 • wzmocnienie cyfrowych i językowych kompetencji;
 • spotkania z przedstawicielami lokalnych firm; 
 • Certyfikaty Europass-Mobilność dla wszystkich uczestników i
 • certyfikaty na poziomie krajowym.

Działania projektowe będą zachęcać młodych ludzi do przedsiębiorczości. Uczniowie będą zwiększać swoje umiejętności: do prowadzenia działalności gospodarczej, w celu rozwiązywania problemów, podejmowania ryzyka i umiejętność pracy z innymi.

 

Szkoły, które zrealizują projekt "Życie to projekt, bądź przedsiębiorcą, odnieś sukces",  zwrócą się do ministerstw edukacji w swoich krajach w celu zatwierdzenia modułów szkoleniowych z przedsiębiorczości w szkołach publicznych.