Statystyki

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1997
mod_vvisit_counterWczoraj3087
mod_vvisit_counterW tygodniu1997
mod_vvisit_counterTydzień temu25890
mod_vvisit_counterW miesiącu119765
mod_vvisit_counterMiesiąc temu111258
mod_vvisit_counterRazem5396924

Online: 48
Twoje IP: 35.172.216.163
,
Dzisiaj mamy: Maj 25, 2020

Norwegia, Fitjar (8 -15 marca 2015) PDF Drukuj Email
Sobota, 07 Marzec 2015 14:32

10432138 10205634777811469 6324060574399549176 nW ramach programu Erasmus + zebrała się grupa przedsiębiorczych uczniów, którzy założyli Agencję Reklamową 4TEEN, spełniając w ten sposób założenia programowe Projektu „Life is a project…”

Do tej pory młodzi przedsiębiorczy wzięli udział w dwóch kursach dotyczących  przedsiębiorczości i mediów. Ponadto zaprosili przedsiębiorcę, szefa małej firmy LORD, aby poznać podstawy biznesu w praktyce. Wysłuchali też wykładu na temat oszczędzania i inwestowania pieniędzy oraz  wzięli udział warsztatach prowadzonych przez przedstawicielki ING BANKU ŚLĄSKIEGO S.A. W Powiatowym Urzędzie Pracy dowiedzieli się, jak wygląda sytuacja w Jastrzębiu pod względem zatrudnienia, jakie zawody są poszukiwane , a które niosą ryzyko zostania bezrobotnym.

Młodzi przedsiębiorcy nie tylko korzystali z rad i doświadczenia fachowców. Sami nakręcili pierwszy spot reklamowy oraz założyli stronę internetową, Facebook’a. Są też obecni na Twiterze. Sporządzili raport na temat sytuacji ekonomicznej w swoim regionie, który został opublikowany na platformie eTwinning..

Teraz nadszedł czas na pierwsze spotkanie międzynarodowe w Fitjar Vidaregaande Skule w Norwegii. Spotkanie musi obowiązkowo trwać pięć dni, nie licząc dojazdu.  Ze względu na fakt, że uczniowie norweskiej szkoły mieszkają na różnych wyspach, czasami dość daleko oddalonych, wszyscy przyjezdni  goście będą mieszkać w hotelu bądź domu gościnnym.

8 marca 2015 roku wyjeżdża do Norwegii pięcioro uczniów i czworo nauczycieli.  Grupa leci samolotem  Wizzair z  Katowic do Bergen, gdzie zbiorą się pozostałe szkoły. Następnie autobusem i promem pojadą na wyspę do czterotysięcznej  miejscowości Fitjar.

 

 

Program przygotowany przez norweską szkołę :

Poniedziałek

Od godziny 9 zaplanowana jest ceremonia powitalna z burmistrzem i prasą.  Po obiedzie będzie czas na zapoznanie się uczniów z siedmiu krajów i zajęcia w szkole. Nauczyciele wezmą udział w spotkaniu informacyjnym na temat „Młodych przedsiębiorców”. Od 14 do 16:30 zwiedzanie miejscowości.  Po południu przewidziana jest sesja  filmowa „Chef”.  Nauczyciele wezmą udział w naradzie dotyczącej projektu. O godzinie 20 powrót do hotelu.

Wtorek

Rano wizyta w lokalnej firmie Wartsila Ship Design. Po obiedzie zajęcia – interaktywne przygotowania do lokalnych targów młodych przedsiębiorców. Od 17:30 – zrób własną pizzę i quiz na temat Fitjar. Nauczyciele kontynuują wymianę doświadczeń i przygotowują kolejne spotkanie  -  w maju,  na Węgrzech.  O godzinie 20 powrót do hotelu.

Środa  

8:30 – Wyjazd autobusem do Bergen. Zwiedzanie miasta i targów Młodych Przedsiębiorców. O godzinie 20 powrót do hotelu. (Ze względu na pogodę szczegółowy plan zostanie podany później)

Czwartek

9:00 Uczniowie prezentują raporty na temat sytuacji ekonomicznej w swoim kraju i regionie. Po obiedzie wyjazd do Engesund Visningssenter – pokazowej farmy łososia. Właścicielka wyjaśni, jak rozpoczęła swój biznes.  Po powrocie ~17:00 wielkie narodowe  gotowanie .  Wręczenie certyfikatów. O godzinie 20 powrót do hotelu.

Piątek

9:00 spotkanie w audytorium. Warsztaty przedsiębiorczości prowadzone przez Młodych Przedsiębiorców oraz agencję reklamową Zpirit  „Jak poprowadzić kampanię reklamową”.  14:30 obiad i pożegnanie w zależności od godziny odlotów. Grupa Polska ma wykupione bilety linii Norwegian na lot w sobotę o 7:00 rano do Krakowa.