Twoje IP: 3.235.74.77

Kwi
224 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator

"Konstytucja powinna być ojcowizną narodową, w której lud znajdzie jednocześnie pożywienie dla ducha i pożywienie dla ciała".
Franncois Noel Babeuf

W tym roku przypada 224 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Była ona drugą na świecie, a pierwszą w Europie ustawą zasadniczą. Uchwalona na Sejmie Czteroletnim w 1791 roku przez stronnictwo patriotyczne, jako rezultat kompromisu ze stronnictwem królewskim, była wynikiem dążeń do naprawy stosunków wewnętrznych w Rzeczpospolitej po I rozbiorze, ustalając podstawy ustroju nowożytnego w Polsce.

Chcąc przybliżyć uczniom to ważne wydarzenie z historii naszego kraju, klasa 5a (wraz z wychowawczynią p. Małgorzatą Krupińską) przygotowała z tej okazji krótki apel. Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed lat, do pielęgnowania patriotyzmu wśród uczniów oraz do przeżycia dumy z tego, że jest się Polakiem. Program uświetnił występ szkolnego chóru pod kierownictwem p. Wioletty Żankowskiej.