Statystyki

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj6058
mod_vvisit_counterWczoraj9562
mod_vvisit_counterW tygodniu31977
mod_vvisit_counterTydzień temu25890
mod_vvisit_counterW miesiącu149745
mod_vvisit_counterMiesiąc temu111258
mod_vvisit_counterRazem5426904

Online: 276
Twoje IP: 18.204.227.117
,
Dzisiaj mamy: Maj 30, 2020

Erasmus + Wizyta w Turcji PDF Drukuj Email
Niedziela, 08 Listopad 2015 23:08

DSCN0077We wrześniu rozpoczęliśmy drugi rok realizacji projektu Erasmus+ „Life is a project, be an entrepreneur and make it successful.” W sierpniu koordynatorka projektu złożyła sprawozdanie do Agencji FRSE, które zostało zaakceptowane.

W dniach 26-30 października 2015 roku odbyło się czwarte spotkanie, tak zwane International Meeting. Na robocze spotkanie w Stambule pojechały nauczycielki  - Danuta Radomska-Filipek  i Ewa Kowal. Uczniowską Agencję Reklamową 4teen reprezentowała  uczennica klasy IIIA Paulina Kempińska. Wizytę w TASEV, tureckim technikum obuwniczym, rozpoczęliśmy od zwiedzania szkoły. Dzięki współpracy  z przemysłem budynki szkoły są  świetnie  wyposażone. Mogliśmy tylko westchnąć, oglądając kolejną szkołę z salą widowiskową. Było nam jednak miło obejrzeć na tablicy informacyjnej zdjęcia z pobytu tureckiej grupy  w Polsce rok temu.

 Najważniejszą częścią spotkania roboczego były rozmowy na temat realizacji projektu.  Podczas dyskusji dopracowano szczegóły planu działania na rok szkolny 2015/2016 oraz określono daty kolejnych wizyt. Plan działania został podany do publicznej wiadomości. Ustalenie terminów wizyt wymagało trudnych negocjacji. Okazało się, że każda z siedmiu szkół ma końcowe egzaminy, bądź inne ważne uroczystości w różnych terminach. Ostatecznie zgodzono się na wizytę w miejscowości Kardla , w Estonii, w dniach 7-11 marca 2016 roku. Ostatnia wizyta -  jednocześnie obóz innowacyjny - odbędzie się w miejscowości Vidin w Bułgarii i będzie trwał od 23 do 29 maja 2016.

Wśród uczniów najwięcej emocji budziło utworzenie międzynarodowej agencji  reklamowej. Opiekę nad grupą podjęła się sprawować pani Margaret Tislevoll z Norwegii. Najpierw uczestnicy zaprezentowali warunki legislacyjne dla utworzenie międzynarodowej firmy w swoim kraju. Okazało się, że najkorzystniej i najłatwiej jest otworzyć firmę w Estonii. Następnie prezesi siedmiu uczniowskich agencji podpisali umowę stowarzyszeniową i tym samym utworzyli COMPANY  OF  INTERNATIONAL ADVERTISEMENTS.  Celem  kompanii  będzie przygotowanie reklamy firmy HEALTH MATTERS.  Oddział polski C.I.A. 4teen zobowiązał się  nakręcić  spot reklamowy, który zostanie umieszczony na YouTube.  Bułgaria zrobi kalendarz i plakaty, Estonia - stronę internetową, Węgry wymyślą 10 sloganów, Norwegia jest odpowiedzialna za przepisy na zdrową żywność, Rumuni przygotują gadżety: koszulki, czapki, kubeczki, a  Turcja zaprojektuje obuwie sportowe z logo HM.

W ramach poszerzania wiedzy z zakresu przedsiębiorczości zwiedzaliśmy biuro projektowe i laboratoria ZIYLAN oraz firmę MUYA. Spotkaliśmy się także z właścicielem międzynarodowej firmy, który opowiedział o swojej działalności. Nasi gospodarze nie zapomnieli o części kulturalnej. W przypadku tej wizyty, w kraju tak kulturowo odmiennym, niezwykle ważne było przełamywanie pewnych stereotypów. Paulina,  tak jak pozostali uczestnicy, mieszkała u tureckiej rodziny  i była z tego faktu niezwykle  zadowolona. Dla wszystkich dodatkową atrakcją było zwiedzanie Hagia Sofia i pałacu Topkapi a także przejażdżka po Bosforze, gdzie obydwa kontynenty  – Europa i Azja są w zasięgu wzroku.

Więcej szczegółów z wizyty oraz zdjęć można zobaczyć na blogu i Facebook „Life is a project…”.