Statystyki

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1571
mod_vvisit_counterWczoraj3304
mod_vvisit_counterW tygodniu1571
mod_vvisit_counterTydzień temu22572
mod_vvisit_counterW miesiącu44421
mod_vvisit_counterMiesiąc temu92297
mod_vvisit_counterRazem4581705

Online: 50
Twoje IP: 18.204.227.250
,
Dzisiaj mamy: Paź 14, 2019

24
Lis
2015
NAUKA MOŻE BYĆ ŚWIETNĄ ZABAWĄ PDF Drukuj Email
Wpisany przez Emilia Dzienniak   

image001Eksperymentów ciąg dalszy.

W czasie kolejnego spotkania dzieci sprawdzały ciężar wody, zastanawiały się, co jest "silniejsze" od wody, dlaczego niektóre przedmioty pływają. Ku swemu zdziwieniu na kawałku papierowego ręcznika "wyczarowały" tęczę.

Poniżej przedstawiono opis jednego z wykonanych w czasie zajęć doświadczeń. Aby przekonać się, co jest "silniejsze" od wody, należy napełnić szklankę wodą, a następnie starannie przyłożyć kartkę papieru (kartka powinna dotknąć wody - to jest warunek konieczny), a następnie przytrzymując kartkę otwartą dłonią, odwrócić szklankę do góry dnem. Po cofnięciu ręki okazuje się, że kartka nie odpada i woda nie wypływa. Dlaczego tak się dzieje? Siła, z jaką powietrze działa od dołu na kartkę, jest większa od ciężaru wody w szklance.