Statystyki

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj675
mod_vvisit_counterWczoraj3730
mod_vvisit_counterW tygodniu10843
mod_vvisit_counterTydzień temu18240
mod_vvisit_counterW miesiącu48699
mod_vvisit_counterMiesiąc temu88148
mod_vvisit_counterRazem4318264

Online: 39
Twoje IP: 18.209.104.7
,
Dzisiaj mamy: Lip 18, 2019

24
Lis
2015
NAUKA MOŻE BYĆ ŚWIETNĄ ZABAWĄ PDF Drukuj Email
Wpisany przez Emilia Dzienniak   

image001Eksperymentów ciąg dalszy.

W czasie kolejnego spotkania dzieci sprawdzały ciężar wody, zastanawiały się, co jest "silniejsze" od wody, dlaczego niektóre przedmioty pływają. Ku swemu zdziwieniu na kawałku papierowego ręcznika "wyczarowały" tęczę.

Poniżej przedstawiono opis jednego z wykonanych w czasie zajęć doświadczeń. Aby przekonać się, co jest "silniejsze" od wody, należy napełnić szklankę wodą, a następnie starannie przyłożyć kartkę papieru (kartka powinna dotknąć wody - to jest warunek konieczny), a następnie przytrzymując kartkę otwartą dłonią, odwrócić szklankę do góry dnem. Po cofnięciu ręki okazuje się, że kartka nie odpada i woda nie wypływa. Dlaczego tak się dzieje? Siła, z jaką powietrze działa od dołu na kartkę, jest większa od ciężaru wody w szklance.