mod_vvisit_counterW tygodniu20482

Mar
„Mój głos. Moja społeczność” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Agnieszka Kaczmarska

skarpety1Dziś Światowy Dzień Zespołu Downa w ZS nr 11 – 21 marca 2017r. „Mój głos. Moja społeczność” – to tegoroczne hasło Światowego Dnia Zespołu Downa. We wtorek, na całym świecie, można okazać symboliczne poparcie dla akcji zakładając kolorowe, niepasujące do siebie skarpetki. Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest od 12 lat, a od 2012 r. pod auspicjami ONZ. Data – 21 marca – nie jest przypadkowa.   Zespół Downa polega bowiem na tym, że w 21 parze chromosomów osoby z zespołem Downa zamiast dwóch, mają trzy chromosomy. Dlatego wspierające wydarzenie organizacje, w tym m.in. stowarzyszenie „Bardziej kochani” zachęca, by 21 marca założyć – najlepiej trzy – skarpetki, w różnych, wesołych kolorach. „Jeśli jednak skarpetki to dla was za mało – załóżcie kolorowe ubrania. Kolory przewodnie ŚDZD to granatowy i czerwony” – apeluje stowarzyszenie. Oprócz tego symbolicznego wsparcia akcji, na całym świecie zaplanowano z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa szereg wydarzeń, które mają promować prawa osób z zespołem Downa do życia i pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. Jednym z nich jest międzynarodowa kampania „Mój głos się liczy”, której celem jest przekonanie europarlamentarzystów do wsparcia finansowego programu badań nad zespołem Downa. Organizatorzy chcą ustawić w Europarlamencie zdjęcia osób z zespołem Downa, które w swoich językach ojczystych przekonują, że ich głos jest ważny. Bardzo dziękuję szczególnie uczniom klasy III c SP oraz wychowawczyni p. Marii Pacan za włączenie się w naszej szkole w propagowanie akcji na rzecz osób z Zespołem Downa w ten wyjątkowy dzień. Jesteście kochani!!! J.