Statystyki

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj4748
mod_vvisit_counterWczoraj9562
mod_vvisit_counterW tygodniu30667
mod_vvisit_counterTydzień temu25890
mod_vvisit_counterW miesiącu148435
mod_vvisit_counterMiesiąc temu111258
mod_vvisit_counterRazem5425594

Online: 297
Twoje IP: 18.204.227.117
,
Dzisiaj mamy: Maj 30, 2020

06
Gru
2017
Wyjście wolontariuszy na "Światowy Dzień Wolontariusza" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Agnieszka Kaczmarska   

img 01W roku 2017 Międzynarodowy Dzień Wolontariusza przypada na 5 grudnia (wtorek).

Dziś właśnie jest ten dzień....

Praca, którą wykonuje się za darmo, z potrzeby serca, jest istotnie bezcenna. W celu wyrażenia uznania dla trudu wolontariuszy na całym świecie z inicjatywy ONZ obchodzony jest od 1986 roku Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To doskonała okazja, by uświadomić społeczeństwu wysiłek, jaki wkładają rozmaite organizacje pożytku publicznego w niesienie pomocy innym, zarówno na poziomie lokalnym, krajowym, jak i globalnym.

Początkowo słowo wolontariusz oznaczało osobę, która poświęca się służbie wojskowej. W XVIII i XI wieku zaczęły zaś pojawiać się pierwsze organizacje charytatywne (wiele z nich z inicjatywy Kościoła) skupione nie tylko na pomocy w miejscach działań wojennych, ale również w wymiarze lokalnym. Oczywiście nie oznacza to, że ludzie wcześniej sobie nie pomagali. Jednak dopiero w XX wieku wolontariat nabrał bardziej złożonego i zjednoczonego wymiaru. Dziś miliony ludzi dobrej woli czynnie uczestniczą w działaniach humanitarnych, pokojowych i charytatywnych, prowadzonych m.in. przez Czerwony Krzyż, Korpus Pokoju czy UNICEF. W Polsce wolontariat jest mniej powszechny niż na Zachodzie, w dużej mierze z powodu braku odpowiednich inicjatyw w czasach PRL-u. Sytuacja ulega jednak wyraźnej poprawie od lat 90., kiedy zaczęły powstawać liczne organizacje pozarządowe. Dziś na terenie kraju istnieje sieć Centrów Wolontariatu, które pośredniczą między osobami szukającymi pomocy i gotowymi ją ofiarować. Nieoceniony wpływ na rozwój świadomości pro-społecznej wywarła również Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Szacuje się, że obecnie ok. 10% Polaków jest lub bywa wolontariuszami.

Aby uznać nieocenioną pracę naszych wolontariuszy zaprosiłam ich w dniu dzisiejszym do kawiarenki „Da Vinci” w Parku Zdrojowym, aby przy gorącej czekoladzie, mufinkach (które upiekła Dominika Wolańczyk), pysznych cukierkach (przyniesionych przez Dominikę Cichy) oraz ciastkach (przyniesionych przez Karolinę Kleeberg) porozmawiać i pośmiać się. Miłym zaskoczeniem dla nas wszystkich było dołączenie do naszego grona absolwenta Marcina Matury, który jest absolwentem, a zarazem był w szeregach wolontariuszy naszej szkoły.

W naszym spotkaniu uczestniczyli:

1) Kasia Caldzudis

2) Dominika Wolańczyk

3) Karolina Pałuszka

4) Wiktoria Postupalska

5) Karolina Kleeberg

6) Oliwia Gajda

7) Maja Gajda

8) Dominika Cichy

9) Patryk Kaczmarski

10) Kacper Bałazy

11) Natasza Pertek

12) Marcin Matura

Kochani dziękuję za Wasz TRUD, CZAS I DOBRE SERCE. Dziękuję, że zawsze mogę na Was liczyć.

Zapraszam na kolejne SZKOLENIE WOLONTARIUSZY, które będzie miało miejsce w przyszły WTOREK O 11.30.