mod_vvisit_counterDzisiaj2094

Lis
Czytamy polskie dzieła! PDF Drukuj Email
Wpisany przez IIIaG: Weronika, Paulina, Magdalena, Adrian i Szymon

img 07Uczniowie klasy III a G: Magdalena B., Paulina D., Weronika W., Adrian Z., Oraz Szymon Ch., uczestnicy projektu CEO "Młodzi w akcji. Wiwat Niepodległa!", przeprowadzili wśród Nauczycieli naszej szkoły ankietę dotycząca książek, które są najbardziej polskie i najbardziej wiążą się z polskością. Aż 33 Nauczycieli zechciało wskazać nam 4 najbardziej polskie dzieła literackie lub najważniejszych polskich autorów.

Zdecydowanie wygrał ten ranking Adam Mickiewicz, a właściwie jego „Pan Tadeusz” i „Dziady”. Do najważniejszych twórców polskich zaliczono też Henryka Sienkiewicza, przede wszystkim jako autora „Trylogii” i „Quo vadis”.

Z polskością kojarzeni są też następujący pisarze: Jan Kochanowski, Stanisław Wyspiański, Stefan Żeromski oraz współcześni twórcy: Zbigniew Herbert, Wisława Szymborska, Olga Tokarczuk i Wiesław Myśliwski.

Wyniki ankiety

“Pan Tadeusz” (28 głosów)
Henryk Sienkiewicz (22 głosy)
“Dziady” (6 głosów)
Jan Kochanowski (5 głosów).