mod_vvisit_counterTydzień temu20981

„Dziel się uśmiechem” – program profilaktyczno-zdrowotny PDF Drukuj Email
Wpisany przez Agnieszka Kaczmarska

IMG 4173

Każdy z nas pragnie mieć piękne i zdrowe zęby. Jednakże polscy eksperci alarmują, że problem próchnicy dotyczy aż 72% polskich dzieci i remedium na ten problem jest z pewnością profilaktyka i edukacja najmłodszych, zarówno w domu, jak i w szkole.

Problem próchnicy u większości dzieci stał się powodem, dla którego od stycznia do lutego 2019r. nasza szkoła wzięła udział w kolejnej VI edycji programu „Dziel się uśmiechem”. W akcji wzięły udział wszystkie klasy 1-6, Od 2013 roku Mars Polska wspólnie z Polskim Czerwonym Krzyżem, przy wsparciu Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego i Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej zachęca do prowadzenia lekcji dotyczących prawidłowej higieny jamy ustnej w polskich szkołach podstawowych.

W większości klasach wychowawcy prowadzili zajęcia dla swych podopiecznych, natomiast miłym zaskoczeniem dla pozostałych czterech klas było poprowadzenie wspaniałych inspirujących lekcji przez dwie uczennice z klasy 5a Julię Pietranik oraz Jagodę Duszkiewicz, a także w dwóch innych klasach przez Annę Łachut oraz Julię Lindę z 6a, podczas których w ramach zabawy i ciekawych ćwiczeń, dzieci były zachęcane do dbania o higienę jamy ustnej i pielęgnowania dobrych nawyków. Na gratulacje zasługuje również prawie połowa uczniów z klasy 6b, która dla swych rówieśników z klasy poprowadziła niecodzienne i jakże twórcze zajęcia profilaktyczne w tym zakresie.

Na potrzeby programu powstały kolorowe i ciekawe dla dzieci materiały edukacyjne: zeszyt „Ja i moje zęby” dla młodszych oraz książeczka „Ja i mój uśmiech” dla starszych dzieci, a także bezcukrowe gumy do żucia, szczoteczka i pasta do zębów. Materiały te otrzymaliśmy dzięki włączeniu się w tą akcję naszego Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża, który od wielu lat jest zaangażowany w działalność prozdrowotną wśród dzieci i młodzieży i z którym od 16 lat współpracuje wolontariat naszej szkoły.

Mamy głęboką nadzieję, że dzięki programowi „Dziel się Uśmiechem” pomogliśmy zbudować wśród uczniów większą świadomość, jak ważna jest troska o zdrowe zęby oraz jak skutecznie dbać o prawidłową higienę jamy ustnej.