mod_vvisit_counterW tygodniu19912

Kwi
Wycieczka do Chlebowej Chaty PDF Drukuj Email
Wpisany przez Bogusława Lasota

P1590396W dniu 17 kwietnia 2019r. uczniowie klasy 1a odbyli wycieczkę do Chlebowej Chaty w Górkach Wielkich. W drewnianej chacie zaaranżowano tradycyjnie wyposażone wnętrze, w którym centralne miejsce zajmuje piec. Gospodarze wypiekają w nim chleb, korzystając z tradycyjnego, znanego od stuleci przepisu. W chacie można zobaczyć maszyny wykorzystywane przy uprawie i obróbce ziarna, narzędzia do wyrobu masła i twarogu oraz miodu. W Chlebowej Chacie można spróbować własnych sił w młóceniu cepami, mieleniu na żarnach, odsiewaniu mąki, formowaniu i wypiekaniu podpłomyków oraz ubijaniu masła i wyrabianiu twarogu. Podczas wycieczki uczniowie zapoznali się z podstawowymi zbożami i ich zastosowaniem; oglądali maszyny wykorzystywane przy uprawie i obróbce ziarna (od ziarenka do bochenka); formowali własnoręcznie i piekli podpłomyki, które degustowali z masłem, miodem i smalcem, popijając kawą zbożową z mlekiem. Wycieczka dostarczyła uczniom wiele wrażeń, a zdobyta wiedza i umiejętności poprzez działanie na długo pozostaną w ich pamięci.