Statystyki

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1274
mod_vvisit_counterWczoraj3109
mod_vvisit_counterW tygodniu17376
mod_vvisit_counterTydzień temu33516
mod_vvisit_counterW miesiącu25098
mod_vvisit_counterMiesiąc temu112108
mod_vvisit_counterRazem5744355

Online: 38
Twoje IP: 3.219.167.194
,
Dzisiaj mamy: Sie 08, 2020

06
Lis
2019
Wycieczka PDF Drukuj Email
Wpisany przez Maciej Gardziejewski   

Dnia 16 października wszystkie klasy piąte wybrały się na wycieczkę, aby dowiedzieć się więcej o powstaniach śląskich w Muzeum Czynu Powstańczego - Muzeum Śląska Opolskiego na Górze Świętej Anny i poznać jedną z ciekawszych dzielnic Katowic - Nikiszowiec. Poza tym odwiedziliśmy jeszcze Muzeum Śląskie w Katowicach.

W Muzeum Czynu Powstańczego mogliśmy zapoznać się z historią, plakatami z czasów powstania, mapami i książkami. Mogliśmy zobaczyć samochód pancerny Korfanty, utworzony z samochodów ciężarowych Magirus. Wykorzystywano je w kompanii por. Oszka w III Powstaniu Śląskim.

Zwiedzając Nikiszowiec, czyli zabytkowe osiedle górnicze wchodzące w skład Szlaku Zabytków Techniki mogliśmy zobaczyć jak mieszkali dawniej górnicy w okolicach Katowic. Wszystkie budynki tego osiedla są zbudowane z cegły. Kościół jest otoczony murem na którym umieszczono tabliczki z imionami górników, którzy zginęli w kopalni. Wśród nich jest czternastoletni chłopiec.

Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Śląskiego w Katowicach. Jednym z najciekawszych eksponatów był samochód Fiat 126 p tzw. maluch, w którym pokazano miejsca, gdzie Polacy chowali rzeczy których nie można było przywozić z zagranicy do kraju (towary przemycane).